توانایی سوراخکاری و کنده کاری کف و دیوار

Rate this post

انواع دیوار و کف و مصالح بکار رفته

دیوارهایی که در ساختمان ها به کار می روند انواع گوناگونی دارند.اگر دیوارها را از نظر مواد سازنده و جنس آنها تقسیم بندی کنیم شامل انواع مختلفی می شود :

1.دیوار خشتی:دیوارهای خشتی دیوارهای خشتی از ابتدایی ترین دیوارها می باشند.مواد سازنده این گونه دیوارها خشت و گل می باشد.

2.دیوارهای سنگی:این دیواره به وسیله لاشه چینی سنگها به صورت غوطه ور ساخته می شوند و وسط بین سنگها را با ملات سیمان یا گل و آهک پر می کنند.

3.دیوارهای آجری:این دیوارها از آجرهای با ابعاد مختلف با پیوندهای مختلف با ملاتهای ضخامت متفاوت ساخته می شود.

4.جداکننده ها یا پارتیشنهای گچی پیش ساخته:که در خارج از ساختمان در کارگاه ساخته می شود و در محلی که لازم است نصب می شوند.

5.دیوارهای بتونی:که به صورت مخلوط بتون که به صورت مصلح که در آنها میلگرد به کار رفته یا به صورت غیر مسلح (بدون میلگرد)ساخته می شوند.

6.ساندویچ پانل:که به صورت پیش ساخته در کارخانه ساخته می شود و دارای ضخامت کم و وزن ناچیز می باشد.

7.دیوارهای چوبی:که به عنوان جدا کننده در فضاهای مسکونی و اداری برای تزئینات داخلی ساختمان از انواع چوبها ساخته می شود.این دیواره نسبت به رطوبت حساس می باشند.

8.دیوارهای سفالی:که از سفال با ابعاد مختلف ساخته شده و به علت مجوف بودن (سوراخ دار بودن)بلوکها دارای وزن کم و همچنین عایق صوت وحرارت می باشد.

9.دیوارهای ساخته شده باآجر مجوف و سوراخ دار:که ازبین دیواره در ساختمان های بلند استفاده می کنند.

10.دیوارهای ساخته شده از بلوک های پیش ساخته بتونی:که مانن دیوارهای بتونی در دو نوع مسلح و غیرمسلح ساخته می شود.در بین مخلوط بتن آنها پنجره های میلگردی قرار می دهند.دیوارها انواع گوناگونی دیگری دارند که به علت لستفاده کم از این نمونه ها از ذکر آن خودداری می کنیم.

انواع کف:

کف را با مواد گوناگونی درست می کنند که از آنها می توان نمونه های زیر را نام برد:

1_کفهای سنگی:که از انواع سنگ های با نقش و نگارهای مختلف و با فرمهای مختلف ساخته می شوند و به آن سنگفرش نیز می گویند.

2_کفهای موزائیکی:که از موزائیک با ابعاد مختلف ساخته می شوند.

3_کفهای بتونی:که از بتون درجا(ریخته شده در محل)یا قطعات پیش بتون ساخته می شوند.

4_کفهای چوبی:که به عنوان تزئین در ساختمانهای مسکونی و ادری استفاده می شود.

5_کفهای سرامیکی:در مکانهایی که امکان شستشوی آنها زیاد است مانند حمام ،دستشویی و آشپزخانه با استفاده از سرامیک کف را می پوشانند.

6_کفهای پلاستیکی:که توسط پلاستیکهای پیش ساخته مقاوم در برابر سایش و ضربه ساخته می شوند و معمولا تولید خارج می باشند.از این کفها برای اتاق عمل و جاهایی که نسبت به نظافت و گردوخاک حساس می باشند استفاده می شود زیرا این کفها دارای یون منفی و ذرات گردوغبار را به طرف خود جذب می کنند و اجازه پخش آن را در محیط نم دهند.

آشنایی با وسایل کنده کاری

برای ایجاد تغییر شکل به طریقه سرد روی سطح اجسام از وسایل مختلفی استفاده می شود که می توان به نمونه های زیر اشاره نمود:

چکش:

این ابزار وسیله ای است که بشر از زمان های قدیم با آن آشنایی داشته و از آن استفاده می کرده است.امروزه از چکش برای کارهای مختلقی مانند خم کاری،صاف کاری،قلم کاری،سنبه نشان زدن و بطور کلی ضربه زدن اجسام و قطعات استفاده می شود.چکشها از نظر شکل ظاهری انواع مختلفی دارند مانند چکش های تبری،تیشه ای،کروی،چکشهای نرم وپتک که در مکانیک از انواع کروی،تبری و چکشهای نرم بیشتر استفاده می شود.در هنگام لوله کشی ساختمان برای کنده کاری دیوار _ بیشتر از انواع تیشه ای آن استفاده می شود.

قلم:

کارهایی مانند بریدن(قطع کردن)،پراندن سر میخ پرچها،ضربه زدن به پیچ ها و مهره ای زنگ زده به منظور باز کردن آنها، براده برداری از سطح کار یا ایجاد شیار،تمیز کردن درزهای جوشکاری و قطعات ریختگری شده را می توان به وسیله قلمکاری انجام داد.ابزاری که برای این منظور مورد استفاده قرار میگیردقلم نام دارد و نیروی لازم برای قلم کاری دستی را معمولا به وسیله ضربات چکس تامین می کنند.

قلم از سه قسمت اصلی لبه برنده ،بدنه و سر تشکیل شده است.جنس قلمها را برحسب نوع کار از فولادهای مختلف ابزار سازی ساخته و برای استحکام بیشتر ،لبه برنده آنها را که شکل گوه دارد پس از آماده کردن،آبداده وسپس به اندازه زاویه مورد نیاز سنگ می زنند بدنه و سر قلمهای را برای جلوگیری از حالت شکنندگی و تحمل ضربات چکش آبکاری نمی کنند.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *