توانایی عایق بندی حرارتی و رطوبتی لوله ها

Rate this post

آشنایی با انواع عایق و شناخت انواع عایق بندی

در تاسیسات گرمایی،برای کم کردن تلفات حرارتی سطوح مختلف ساختمان،لوله هل،کانالها و مخازن و جلوگیری از نفوذ رطوبت و انتقال صدا ،از مواد و مصالحی به نام (عایق)استفاده می شود.

عایقها به سه دسته :حرارتی،(هدایتی ،هم رفتی و تشعشی)،رطوبتی و صوتی تقسیم بندی می شود.

عایق کاری لوله ها ،کانالها و مخازن بای براساس شرایط و ضوابط زیر انجام گیرد.

1_جنس عایق و روکش آن باید برای کار در دمای سیستم ،لوله کشی و شرایط محل مناسب باشد.

2_قسمت هایی از لوله که از دیوار آتش عبور می کند نبای عایق یا روکش عایق داشته باشد.

3_جنس عایق و روکش آن باید یا آنچه در مقررات ملی ساختمان برای حفاظت آن منطقه از ساختمان در برابر آتش مقرر شده مطابقت داشته است.

4_استفاده از مواد مصالح سوختنی به عنوان عایق روکش ،عایق و دیگر مواد کمکی از قبیل چسب ،نوارچسب و غیره مجاز نیست.

5_اگر لوله در معرض یخ زدن باشد ضخامت عایق با روشهای مهندسی مورد تایید (به منظور جلوگیری از یخ زدن سیال داخل لوله)تصحیح شود یا برای جلوگیری از یخ زدن از روشهای دیگری جز عایق کاری استفاده شود.

_عایق های حرارتی:

عایق های حرارتی مواد و مصالحی هستند که مقاومت زیادی در برابر عبور گرما دارند و میتوان به وسیله آنها تا آن جا که ممکن است از انتقال حرارت محل گرم شده لوله های حامل آب گرم،کانال های هوای گرم و دستگاه هایی مثل دیگ ،منابع تولید آب گرم مصرفی،دستگاه آب مصرفی،دستگاه هواساز،پکیج و کوره هوای گرم به بیرون که یک انتقال حرارت ناخواسته است جلوگیری کرد تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود.رسیدن به این هدف با به کار بردن عایق های حرارتی ممکن می گرددکه همانطور که بیان شد عایق های حرارتی سه نوع می باشند :هدایتی،همرفتی و تشعشعی که به توضیح مختصری درباره هر یک می پردازیم:

_عایق هدایتی حرارت:

عایق هدایتی حرارت عایقی است که از انتقال حرارت به روش هدایت ،یا رسانایی جلوگیری می کند.

انواع مختلف عایق های هدایتی حرارت عبارتند از:

پشم معدنی:

عایق پشم معدنی با وزش بخارآب روی الیاف تهیه شده از سنگ ،آهک،خاک رس دار گداخته و یا سرباره ی ذوب آهن تهیه می شود.برای عایق کاری دمای پایین پشم معدنی به وسیله یک ورقه کاغذ قیراندود پوشیده می شود.بیشترین کاربرد پشم معدنی در عایق کاری ساختمان ها ،دیگ ها ،کوره ها و منابع تولید آب  گرم مصرفی است.

پشم شیشه :

این ماده با وزش بخار آب بر روی الیاف تهیه شده از شیشه مذای تهیه می شود جرم مخصوص آن بین 144تا160kg و حداکثر درجه حرارت کار آن 450 درجه است.

پشم سنگ:

این عایق از سنگ های طبیعی سیلیس دار ساخته می شود پشم سنگ از عبور الیاف سنگ مذاب از میان بخار آب و یا هوای گرم ساخته می شود.دمای حد کاربرد آن 850 درجه می باشد کاربرد پشم سنگ مانند پشم معدنی می باشد.

_عایق هم رفتی حرارت:

عایق هم رفتی حرارت عایقی است که از اتقال حرارت به روش هم رفتی یا جابه جایی از یک جدار به جدار دیگر جلوگیری می کند اگر سطوح تبادل کننده حرارت ساختمان،مانند دیوارها،سقف،کف، در و شیشه و پنجره ها را به صورت دو جداره بسازیم از انتقال حرارت توسط این جداره ها به روش هدایت به میزان بسیاز زیادی کاسته می شود چون مولکول های این دو جدار یا در تماس با یکدیگر نیستند یا این که بسیار کم با هم در تماس هستند.در این صورت انتقال حرارت بین این دو جدار از طریق هم رفتی به وسیله مولکول های هوا انجام می گیرد.

_عایق تشعشعی حرارت:

عایق تشعشعی حرارت عایقی است که از جذب اشعه حرارتی به وسیله جسم جلوگیری کرده و آن را منعکس می کند.آلومینیوم 95درصد اشعه حرارتی را منعکس می کند.کمی نشر و شدت انعکاس زیاد اشعه حرارتی ،فویل آلومینیم را یک ماده مناسب برای عایق کاری مطمئن می سازد.آلومینیم را به عنوان یک عایق حرارتی به صورت رول می سازند که پس از باز شدن لایه هایی از هوا در بین ورقه های آلومینیومی تشکیل می شود که در اینجا آلومینیوم عایق تشعشعی و هوا عایق هدایتی محسوب می شود از این عایق برای عایق نمودن سقف منازل استفاده می شود.

_عایق رطوبتی:

نفوذ رطوبت به داخل عایق های هدایتی باعث کاهش خاصیت عایق آنها می شود برای جلوگیری از این نفوذ در عایق های سطوح ساختمانی (نظیر دیوار ،سقف و کف)و عایق لوله های حامل سیال گرم و هم چنین برای جلوگیری از تماس رطوبت زمین با لوله های فلزی (که باعث زنگ زدگی آنها می شود)باید از عایق های رطوبتی استفاده گردد.

عایق های رطوبتی موادی هستند که از نفوذ رطوبت از یک طرف به طرف دیگر جلوگیری می نمایند.تعدادی از این عایق ها که در تاسیسات به کار برده می شود عبارتند از :کلیه اجسامی که آغشته به قیر شده باشند مانند گونی،کاغذ و هم چنین مواد لاستیکی ،پلاستیکی و نظایر آنها به عنوان مثال روی عایق های پشم شیشه ،پشم معدنی وپشم سنگ را گاهی اوقات با کاغذ یا پارچه قیراندود و هم چنین مواد لاستیکی و پلاستیکی می پوشانند تا از نفوذ رطوبت جلوگیری شود.تاسیسات گازرسانی برای جلوگیری از زنگ زدن و پوشیدن لوله های روی کار از ضد زنگ و رنگ روغنی و برای لوله های زیر کار از نوار پلاستیکی و رنگ مخصوص زیر کار (پرایمر)استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *