پیچ و مهره ها

Rate this post

مهم ترین و پر مصرف ترین وسیله اتصال موقت در صنایع پیچ و مهره ها می باشد.

تعریف پیچ و مهره:هر گاه به وسیله نوک یک مداد بدنه استوانه در حال گردشی را  لمس کرده ور در این حال مداد را در امتداد طول استوانه به طور یکنواخت حرکت دهیم ،خط مارپیچی در روی آن به وجود می آید.این خط را می توان به مسیر دندانه های یک پیچ تشبیه کرد .

مقدار راهی که نوک مداد در هر دوران کامل استوانه در امتداد محور طی می نماین گام می نامند .

می توان یک پیچ را چنین تصور نمو که یک نوا با مقطه مثلثی را روی مسیر ترسیمی به دور استوانه ای پیچانده باشیم.لازم به توضیح است که در عمل به جای پیچاندن نوار،شیار روی بدنه استوانه،در امتداد خط پیچ ایجاد میکنند. و اگر همین شیار مارپیچ در سطح سوراخی ایجاد شده باشد آن را مهره می نامند .

فرم دندانه های پیچ و مهره به منظور اتصال قطعات و یا انتقال نیرو و حرکت استفاده می کنند .معمولا از پیچ های دنده مثلثی برای اتصال و سایر پیچ ها برای انتقال حرکت و نیرو استفاده می شود .

جهت گردش شیار دندانه پیچ ها و مهره ها ممکن است به سمت راست یا چپ باشد روی این اصل دو نوع پیچ راست گرد یا چپ گرد تشخیص داده می شود .معمولا پیچ ها را راست گرد می سازند .در مواردی خاص پیچ خاص اتصالات لوازم گازسوز یا در دستگاه های که استفاده از پیچ های راست گرد باعث باز شدن آنه می شود .(در اثر ارتعاش)

پیچ و مهره ها را در دو سیستم متریک و اینچی ساخته و تفاوت آنها را می توان در اندازه قطر خارجی (اندازه اسمی)،قطر متوسط ،قطر داخلی ،گام و زاویه دندانه تشخیص داد.

پیچهای متریک دنده مثلثی_کلیه اندازه های این پیچ ها برحسب میلیمتر بوده و زاویه دنده آنها60درجه می باشدپیچهای میلیمتری را اب حرفmکه علامت متریک بودن و عدد بعد از آن که قطر خارجی پیچ را نشا می دهد مشخص می کنند. مثلا منظور از علامت اختصاری m16پیچ میلیمتری با قطر خارجی 16 میلیمتر باشد.

پیچهای دنده مثلث اینچی_کلیه اندازه های این پیجها برحسب اینچ بوده و زاویه دنده آنها 55درجه می باشد گام این پیچ ها برحسب تعداد دنده در طول یک اینچ سنجیده می شود.مثلا اگر پیچی11دنده در هر اینچ داشته باشد گام آن 1/11 اینچ است.

طراح این پیچها شخصی به نام ویتورث بوده و به همین دلیل این گونه پیچها را پیچ ویتورث می نامند.

فرم پیچ ها _برحسب مورد استفاده ،پیچها را به فرم های گوناگونی ساخته و آنها را برحسب فرم سرشان نام گذاری می کنند برای سهولت در تشخیص فرم پیچها آنها را برحسب فرم سر بدنه و نوک دسته بندی کرده اند.

پیچهای مخصوص _در صنایع فلزی معمولا از پیچهایی استفاده می شود که نیازی به مهره نداشته و در بدنه سوراخ قطع کار کار جای خود را باز می کنند به همین دلیل آنها را پیچهای خودکار گویند نوعی از این پیچ ها که برای بستن قطعات روی ورقها و پروفیل ها (تا ضخامت 2mm)از آن استفاده می شود دارای بدنه مخروطی با شیب کم بوده و نوک آنها تیز و فرم سر آنها شش گوش یا سر استوانه و سر مخروطی با چاک طولی یا صلیبی می باشد.

پیچهای دیگری نیز یافت می شود که روی بدنه آنها شیارهایی مشابه قلاویز ایجاد شده و ضمن بستن جای خود را در بدنه سوراخ قطعه اتصال از طریق براده برداری باز می کنند این پیچها را به اندازه های 2/6mmتا8mm تولید می کنند.

در صنایع چوب از پیچ دیگری که از نظر فرم شبیه پیچهای ورق می باشد ،استفاده می کنند.این پیچها دارای بدنه مخروطی با شیب زیاد بوده و فقط قسمتی از بدنه آنها دنده شده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *