هواکش انفرادی

سیستم هواکش و انواع آن و سیستم انفرادی و مشترک

Rate this post

انواع سیستم هواکش

سیستم هواکش برای تهویه شبکه لوله کشی فاضلاب روش های مختلفی می توان به کاربرد.انتخاب روش تهویه بستگی به طرز نصب و دسته بندی وسایل بهداشتی دارد. به طور کلی سیستم کامل لوله کشی تهویه ترکیبی از چند روش مختلف است.زمانی گفته می شد هر یک از وسایل بهداشتی باید جداگانه تهویه شودولی تدریجا ثابت شده که تهویه جداگانه برای هر یک از لوازم بهداشتی ضرورت چندانی ندارد و چون از نظر اقتصادی هم مقرور به صرفه نیست روش های دیگری بکار می رود:1- هواکش انفرادی 2- هواکش مشترک 3- هواکش مداری یا دسته جمعی 4- تهویه مرطوب 5- تهویه حلقوی

سیستم هواکش

سیستم هواکش

هواکش انفرادی

هواکش انفرادی قسمتی از لوله سیستم هواکش است که فقط برای یک سیفون بکار میرود.این لوله باید حتی الامکان           نزدیک به سیفون و مستقیما از زیر وسیله بهداشتی و قسمت خروجی سیفون کشیده شود و بالاتر از محل سرریز وسیله بهداشتی به لوله ی هواکش اصلی متصل گردد.در این روش اختلاف فشاری که بتواند باعث از بین رفتن آب بندی سیفون شود به وجود نمی آید، لذا سیستم از تولید فشار اضافی و نقصانی مصون می ماند و فشار در تمام شبکه یکسان است.اگر وسایل بهداشتی نزدیک به هم وصل شوند، هواکش جداگانه برای هر یک از آنها وجود ندارد و می توان از روش مناسب دیگری استفاده کرد.شکل زیر طرز اجرای سیستم هواکش انفرادی یک سری توالت را نشان می دهد. به تدریج که لوله هواکش انفرادی هر توالت به لوله تهویه مشترک اضافه می شودقطر لوله هواکش نیز اضافه می شود.

هواکش انفرادی

هواکش انفرادی

هواکش مشترک

هواکش مشترک  یک روش عملی برای نصب هواکش سیفون های دو وسیله بهداشتی است که مجاور یکدیکر باشند و فاضلاب آن ها در یک لوله تخلیه شود.این روش معمولا برای دو وسیله بهداشتی مناسب بکار می رودکه در دو طرف یک دیوار، پشت به هم نصب شده اند. طرح هواکش، شبیه هواکش انفرادی وسایل بهداشتی است. و اصولی که در نصب هواکش مراعات می شود در هر دو روش مشابه اند.این نوع هواکش، عموما در سیفون های توالت های آپارتمان ها و هتل ها به کار می رود. سیستم هواکش مشترک معمولا در وسایل بهداشتی که قطر لوله تخلیه آنها برابر باشد به کار می رود.

هواکش مداری یا دسته جمعی

ساختمان های عمومی، دارای وسیله بهداشتی بیشتری هستند. گاهی در یک قسمت از ساختمان، گروهیاز وسایل بهداشتی وجود دارند که لوله های هواکش آنها یک شبکه یا مدار را تشکیل می دهند.شبکه ی هواکش مداری قسمتی از سیستم لوله کشی فاضلاب است که سیفون های دو یا چند وسیله بهداشتی که با شیب ملایمی به یک شاخه یافقی از لوله فاضلاب وصل شده اند بکار می رود.

هواکش مداری

هواکش مداری

هواکش مشترک، یک روش عملی برای نصب هواکش سیفون های دو وسیله بهداشتی است که مجاور یکدیکر باشندو فاضلاب آن ها در یک لوله تخلیه شود.این روش معمولا برای دو وسیله بهداشتی مناسب بکار می رود.پیش از این شبکه هواکش مداری را غیر علمی میدانستند، زیرا به علت فقدان هواکش های تعدیل فشار اختلال قابل ملا حظه ای در کار سیفون ها در هنگام همزمانی تخلیه فاضلاب دو یا چند وسیله بهداشتی مشاهده می شد. ولی اکنون با نصب لوله ی تعدیل فشار در جاهای لازم این مشکل حل شده است. اکنون تاسیسات های بزرگ لوله کشی به طریقه مداری تهویه می شوند. هواکش مداری به علت ساده بودن و تاسیسات لوله کشی، مقرون به صرفه است.

تهویه مرطوب

معمولا برای گروه وسایل بهداشتی حمامها بکار می رود. هواکش مرطوب بخشی از شبکه فاضلاب است که دو نقش دارد بدین صورت که برای یک وسیله بهداشتی با فاضلاب سبک لوله تخلیه می باشد و برای تعدادی از وسایل بهداشتی دیگر به عنوان لوله تهویه به کار می رود. البته هیچگاه فاضلاب سنگین نباید در لوله هواکش مرطوب تخلیه شود.

تهویه حلقوی

روشی است که برای تهویه در آن دسته از وسایل بهداشتی که از دیوارها فاصله زیادی دارند و نمی توان لوله فاضلاب و تهویه آن ها را در داخل دیوار مخفی کرد، بکار می رود

دریچه بازدید

لوله های فاضلاب باید به تعداد کافی دریچه بازدید داشته باشند تا بتوان در مواقع گرفتگی آنها را باز نمود.

دریچه بازدید

دریچه بازدید

نکات قابل توجه:

الف) در هر تغییر جهت لوله فاضلاب با زاویه بزرگتر از 60 درجه باید دریچه بازدید نصب کرد.

ب) طوری باید نصب شوند که جهت باز شدن آنها خلاف جهت جریان فاضلاب باشد.

ج) در لوله های قائم با فاصله 1 متر از کف باید دریچه بازدید نصب کرد

آمده شنیدن نظرات و انتقادات شما هستیم.

سیستم هواکش انفرادی و مشترک

شرکت کوروش

سیستم هواکش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *