فاضلاب

فاضلاب و سیستم تهویه و انواع فاضلاب خانگی و صنعتی

3.4/5 - (5 امتیاز)

فاضلاب

سیستم تهویه یکی از مهمترین قسمت های شبکه لوله کشی فاضلاب را تشکیل می دهند و وظیفه اصلی آن این است که فشار هوا را در لوله های فاضلاب در حد فشار جو محل، نگاه می دارد.سالها پیش، توجه جدی به این قسمت نمی شد 

وتصور عمومی براین بود که برای تامین سرعت تخلیه فاضلاب کافی است که قطر لوله، بزرگتر انتخاب شود و برای جلوگیری از ورود گازهای نامطبوع مجرای فاضلاب به داخل ساختمان از سیفون استفاده گردد.

در آن زمان سیستم لوله کشی فاضلاب را فقط وسیله تخلیه مواد زائد به شمار می آورند و به این موضوع توجه نداشتند که وجود تاسیسات نادرست تا چه اندازه سلامتی شان را به خطر قرار می دهد. به طور کلی لوله کشی به عنوان یک کار علمی شناخته نمی شد.

فاضلاب

فاضلاب

حتی یک تکنسین لوله کش نمی توانست دلیل علمی مبنی بر ضرورت تهیه سیفونها ارائه نماید و خود نیز در کارهای لوله کشی اصول علمی را رعایت نمی کرد.احداث ساختمان های بزرگ تراکم جمعیت در شهرها تاثیر مهمی در پیشرفت فن لوله کشی داشته و آن را در ردیف کارهای علمی قرار داده است.

برای اینکه سیستم فاضلاب به خوبی تهویه شود تکنسین مربوط باید معلومات دقیقی در مورد اصول حاکم بر فشار جو داشته باشد. آزمایشات ثابت کرده اند که برای شبکه لوله کشی فاضلاب، تهویه صحیح در درجه اول اهمیت قرار دارد.

اگر در تمام طول مدت کار شبکه فشار هوای داخل لوله ثابت بماند با قطر کمتر لوله فاضلاب می توان تعداد بیشتری از وسایل بهداشتی در یک لوله تخلیه نمود. مهمترین آثار مثبت تهویه هوا:

  1. از بین رفتن آب بندی سیفون
  2. تاخیر در تخلیه فاضلاب
  3. خراب شدن مصالح لوله کشی
  4. خارج شدن گازهای نا مطبوع از طریق آب سیفون

علل از بین رفتن آب سیفون ها

  • سیفوناژ
  • تبخیر
  • کشش لوله های موئین

سیفوناژ

سیفوناژ: تخلیه یکباره آب داخل سیفون را سیفوناژ میگویند.

تبخیر

تبخیر: اگر به مدت زیادی از وسایل بهداشتی استفاده نگردد، ممکن است آب داخل سیفون تبخیر گردد. برای جلوگیر از این کار دو راه وجود دارد:

  1. افزایش عمق آب بندی سیفون
  2. ریختن اندکی روغن بر روی سطح آب سیفون که زمان تبخیر را طولانی میکند.

کشش لوله های موئین

هر یک جسم خارجی مانند تک پارچه، نخ و حتی موی انسان از داخل سیفون به طرف مجرای خروجی آویزان گردد این جسم همانند فتیله آب داخل سیفون را به طرف مجرای خروجی سیفون هدایت می کند و آب بندی سیفون را به مرور زمان از بین می برد. شرکت کوروش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *