حدیده و انواع آن

حدیده و انواع آن و حدیده یک پارچه و چند پارچه

3.5/5 - (2 امتیاز)

حدیده و انواع آن

حدیده و انواع آن را به صورت مختصر توضیح می دهیم

حدیده دستی

عمل براده برداری از روی میله ها به منظور تهیه پیچ را حدیده کاری میگویند.

حدیده را میتوان به مهره هایی تشبیه کرد که در کنار دندانه های آنه شیار هایی جهت ایجاد لبه های برنده تعبیه شده است. این شیارها برای خروج براده و روغن کاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

حدیده ها عمل پیچ بری را در یک مرحله انجام می دهند. لذا برای تقسیم نیروی برش، روی تعداد دندانه های بیشتر، دندانه های آنها را بترتیبی می سازند که عمل براده برداری را به تدریج انجام داده و ضمن پیشروی، دندانه های پیچ را کامل نمایند. برای این منظور قسمتی از ابتدای آنها را بصورت مخروطی درستت می کنند تا دندانه های ابتدایی شروع براده برداری را بر عهده داشته باشند و دندانه های بعدی دندانه ها را کامل و پرداخت نمایند.

جنس حدیده ها را از فولاد ابزاز سازی (کربن دار و یا آلیاژی) انتخاب کرده و آنها را در دو سیستم اینچی و یا متریک به فرم های مختلف می سازند.

حدیده یک پارچه

برای پیچ بری قطرهای معین به کار می روند و برای پیچ های فولادی تا قطر 16 میلیمتر، فلزات سبک تا قطر 20mm و برای پیچ های برنزی تا قطر 33 میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد.حدیده های یک پارچه به فرم های گرد و شش گوش ساخته می شوند.از حدیده های شش گوش فقط برای اصلاح و تمیز کردن پیچ ها صدمه دیده استفاده می شود و جهت گرداندن آنها می توان از آچار تخت و یا رینگی کمک گرفت.

حدیده و انواع آن

حدیده و انواع آن

حدیده های گرد را در دو نوع درزدار و بدون درز می سازند.قطر حدیده های درزدار را می توان تا مقدار کمی(1/ تا3/ میلیمتر) تغییر داد.قطر حدیده های بدون درز ثابت بوده و معمولا روی بدنه آنها در محلی که دارای ضخامت کمتری می باشد،شیاری تعبیه می کنند که در صورت لزوم می توان آن را بریده تبدیل به ((حدیده درزدار)) کرد. توصیه می شود که از حدیده های یک پرج بدون درز برای،تمییز کردن پیچ های زده دار و یا آنهایی که قبلا کمی براده برداری شده اند، استفاده کرد.

حدیده چند پارچه

چون حجم براده در تولید پیچ های بزرگتر، زیا می باشد لذا نمیتوان آنها را با یک بار براده برداری، کامل کرد. در این حالت از حدیده های چند پارچه ای استفاده میشود.در این حدیده در چند مرحله به تدریج پارچه ها را به هم نزدیک کرده و این عمل را تا کامل شدن دندانه ها ادامه می دهند.

برای تولید پیچ های متوسط، معمولا از حدیده های چند پارچه استفاده می کنند. محیط خارجی این حدیده اغلب به صورت چهار گوش ساخته می شود. یکی از پارچه ها داخل حدیده بوضوح ثابت قرار می گیرد و پارچه دیگر توسط پیچ قابل تنظیم می باشد.

حدیده لوله

برای حدیده کردن لوله معمولا از حدیده های دو یا چهار پارچه استفاده می کنیم. پارچه های این حدیده را طوری می سازند که با یک دست پارچه بتوان، پیچ هایی را که دارای گام مساوی باشند، حدیده کاری کرد. شکل دندانه ها به منظور آب بندی ، به فرم مخروط ساخته می شود. رعایت صحیح جا انداختن پارچه ها مهم می باشد.

حدیده دستی

حدیده دستی

برای هدایت بهتر حدیده و جلوگیری از انحراف آن، در قسمت عقب حدیده گردان گردان پارچه ها وجود دارند که بنام پشت پارچه معروف هستند. حدیده های چهار پارچه فقط دارای یک پشت پارچه باشند. حدیده گردان ها معمولا یک دسته یا دو دسته ساخته می شوند و برای حرکت دادن در شعاع کم، معمولا آنها را در جغجغه ای درست می کنند.

علامت اختصاری پیچ های لوله حرف((R)) می باشد، مانند:R1/2 که حرف R نشان دهنده پیچ لوله و عدد1/2 مشخص کننده قطر داخلی (قطر آبدهی) بر حسب اینچ می باشد.

شرکت کوروش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *